Home DNA Ancestor23andMe DNA Testi ile Genlerimizi Tanıyoruz!
23andMe DNA Testi ile Genlerimizi Tanıyoruz!

23andMe DNA Testi ile Genlerimizi Tanıyoruz!Bu videomuzda, 23andMe firmasından aldığımız bir köken + sağlık testini kullanarak hem genlerimize yakından bir bakış atıyoruz, hem soy hattımızı tanıyoruz, hem de olası hastalıklarımızdan haberdar oluyoruz. Ayrıca bunu yaparken, bu genetik testlerle ilgili kritik bazı bilgilere yer veriyoruz.

İyi seyirler!

***

Bu video, 23andMe tarafından desteklenmemiştir. 23andMe, bir Evrim Ağacı sponsoru değildir.

***

23andMe’den $20 indirim ile test edinmek için: https://goo.gl/yBTDgN

***

“Fair Use” çerçevesinde kullanılan video kaynakları, video içerisinde çerçevenin sol alt köşesinde belirtilmiştir. Belirtilmeyen videolar Pixabay’den alınmıştır ve telif hakkı taşımamaktadır.

Müzik: Carefree, AudioHero

***

Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: https://www.patreon.com/evrimagaci

Banka, kriptopara, PayPal yoluyla destek olmak için: http://evrimagaci.org/page/tr/maddi-destek

***

En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: https://goo.gl/j2ekuh

En popüler videomuzu izlemek için: https://goo.gl/v0gCL3

***

Kanalımıza abone olmak için: https://goo.gl/n8BnO6

source

32 thoughts on “23andMe DNA Testi ile Genlerimizi Tanıyoruz!

 1. Omar Ozgur says:

  Bir tıp son sınıf öğrencisi olarak söylüyorum.Terimleri kullanman ve genetik hastalıklara yaklaşımın YouTube da izlediğim bir hekim hariç oluşturulan en bilimsel videolardan

 2. faşistler izlese keşke! Yok işte saf ırk. Yok!

 3. Kan vermeyi yeğlerim ?

 4. TitanM4A1 says:

  70 euroya satılıyor almanya'da.

 5. 8:35 iyi de mitokondri zaten anne tarafından gelmiyo mu

 6. Bilerek mi böyle kasıntı konuşuyon bilmiyom çok rahatsız edici nefes nefese kalmış gibi

 7. Ulan ailecek başarı sembolü

 8. Bunun şarlatanlık olduğunu düşünün… Öyle olmadığını kanıtlamak kolay değildir. Bir çok insanın atalarının göç yolu, gen komposizyonu vs. aynı çıkacaktır. Özelliklerin yarısının doğru tahmin edilip, yarısının yanlış tahmin edilmesi de sonuçların pekala sallama olabileceğini gösteriyor. Kısaca, genetik analiz günümüzün astrolojisi olabilir mi acaba diye sormadan edemedim kendime… Ayrıca, bu şirketin web sitesinde fiziksel özelliklerin ne derece doğru tahmin edildiği ile ilgili geri bildirim verebiliyor muyuz? Böyle bir geri bildirim seçeneği araştırmacıların işine yarardı. (Sizde x özelliği olduğunu tahmin ettik? Bu özelliğe gerçekten sahipseniz tıklayınız, gibi…)

 9. Video icin tesekkurler?

 10. Müthiş bişey bu ya

 11. Sanırım ben orospu çocuyum teste gerek yok

 12. 23andme genetik testi ile ilgili tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. DTC (Direct To Consumer) sınıflaması altında FDA onaylı (belirli ve sınırlı durumlarda bilgi verebileceğine dair onay) tek genetik test dersek herhalde tanımı daha doğru yapmış oluruz. Onayın kapsamı dahilinde Kalıtımsal Trombofili, Alfa-1 Antitripsin Eksikliği, Alzheimer Hastalığı, Parkinson Hastalığı, Gaucher Hastalığı Tip 1, Faktör XI Eksikliği, Çölyak Hastalığı, G6PD Eksikliği, Kalıtımsal Hemokromatozis, Erken Başlangıçlı Primer Distoni, Bloom Sendromu için Taşıyıcılık Taraması [yalnızca blmAsh (c.2207_2212delinsTAGATTC) varyantına yönelik) ve BRCA1 (yalnızca 185delAG ve 5382insC varyantına yönelik)/BRCA2 (yalnızca 6174delT varyantına yönelik) risk raporu yer almaktadır. Zira, nükleik asit temelli ve FDA onaylı bir çok farklı insan genetik testi [IVD (in vitro diagnostics)] bulunmaktadır. DTC'nin altı çok önemle çizilmelidir ki bu bir sağlık profesyoneli tavsiyesi/diktesi alınmadan yapılabilen test manasına gelmektedir. Kolaylıklar dilerim, iyi günler.

 13. bitter çikolata yediğim zaman hapşuruyorum. bunun geni mi varmış yav .d

 14. Peki siz Türkiye’de nasıl yaptırdınız

 15. Peki bu genetik bilgi havuzunu kullanarak bir biyolojik silah üretmek çok mantıklı değil mi?DNA bilginizi verir iken araştırın derim hadi EyvAllah

 16. John LOCKE says:

  İşte bunu ırkçılara anlatamıyorsun.

 17. Oyum Eyyup Yılmaz'a.

 18. Biraz komplo teoristi gibi gözükebilirim ama dna'nızı hiç de temiz olmadığı bilinen şirketlere yollamak ne kadar mantıklı? Hele bir de biyolojik silahların tarihte en geliştiği dönemlerde. Bizim gibi kozmopolit ülkeler için çok riskli değil ama koreli, samoyed vs gibi izole halkları tek başına etkileyebilecek hastalıklar üretilebiliyor. Neyse.

 19. DNA’ını yurtdışına göndermek güvenli mi? Binlerce insanın dna haritaları çıkarılabilir. Biyolojik silah araştırmalarında kullanılabilir. Ne düşünüyorsun Çağrı?

 20. fazla bilginlik yapmayın, angutlar!

 21. Başka hiçbir şey için kullanılmamalı, hacklenmemeli bu bilgiler. Bu ağaca göre hareket eden saçma sapan gruplar ortaya çıkmaz umarım .

 22. O değil'de Genetik bilgilerimizi bilmeleri tehlikeli değilmidir (Komplo Teorisi Gibi de Olsa da )

 23. ali veli says:

  Tek yumurta ikizligine neden olan faktor nedir?Bunu tetikliyen nedir?

 24. Hr GT says:

  bu wojcicki ailesi babadan oğula nesil heralde bu dünyaya önemli katkı sağlamayan yok vay vay babasına ve annesine helal olsun iyi çıkmış mal

 25. Sancar Han says:

  Çağrı abi hemşerimsin

 26. Genetik olarak fişlenmekten çeminiyorum şahsen 🙁

 27. Cok faydali bir video olmus.Bende aldim testten analiz sonuclarini bekliyorum 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *